Обковът на нашите врати и какво трябва да знаем за него?


В общи линии всеки един човек, на който не му се е налагало в детайли да се запознава с „съставните части” на една врата си мисли, че тя се състои от каса, крило и дръжка. В тази статия обаче ще Ви обърнем внимание на не толкова известните части от една врата а именно обкова. Ще разделим условно обковът на такъв за интериорни и такъв за входни врати

Обков за входни врати 

Тук имаме панти, брави, дръжки, шипове (пасивни/активни), патрони, бронировки, заключващи системи. Пантите на по-голяма част от вратите се виждат и са или заварени или захванати с винтове. Има обаче и блиндирани врати, на които пантите са скрити вътре в касата и не позволяват толкова лесно да бъдат разбити. Дръжките – тук има голяма разнообразие от материали, форми и цветове. Може да избирате между пасивна (тип топка) и активна дръжка. Заключващи системи – ако сте решили да закупите стандартна врата, то тя идва с някаква определена система. Ако обаче държите на конкретна заключване, може да се свържете с производител на врати и да поискате да Ви бъде монтирана точно такава система. Патрони – тук също има няколко особености – при закупуването на вратата трябва да сте наясно, ако Ви трябват повече ключове би ли имало проблем с изваждането на дубликати. Ще ви трябва или основният ключ, или някаква парола например.





Обков за интериорни врати

Тук за разлика от входните врати нямаме заключващи системи и шипове. Тук това, което е от значение е бравата. Тя може да бъде стандарт – с един ключ да може да се отварят всички помещения или секретна с патрон, който позволява само един ключ да я отвори. Както и заключване, типично за бани и тоалетни, с върток от едната страна. Пантите – тук пантите могат да бъдат „осeви” , които се виждат или тип „пеперуда” по-скрити и по-дискретни. Дръжки – тук отново може да се избира между различни материали на изработка, цветове и форми.



Поддръжка на обкова

И не на последно място, нещо което е малко известно, но би могло да Ви спести много главоболия в бъдеще - това е поддръжката на обкова. Нямам предвид само почистването му с цел премахване на мърсотия и прах. А поддръжка, която може да удължи живота му. А именно всяка една от частите по него трябва периодично да се смазва. Това е процес по нанасяне на продукт, който ще намали триенето и ще улесни работата на съставните части. Преди нанасянето на такъв спрей или смазка мястото трябва да бъде много добре почистено с прахосмукачка например – особено панти, патрони, брави – за да може да се премахнат всякакви миниатюрни частици полепили се по тях. Ако не ги премахнете предварително рискувате, те да попаднат още по-дълбоко и да повредят тази част от обкова. На пазара се предлагат най-различни марки, които предлагат такъв вид смазки.

 

Подобни публикации:

Няма коментари:

Публикуване на коментар